Jumta logi

Jumta logi paredzēti ierīkošanai praktiski jebkura mansarda telpās. Vienīgais apstāklis, kas to var kavēt, ir jumta slīpums. Vispārpieņemts, ka jumta logus iespējams ierīkot, ja jumta slīpums ir no 15 līdz pat 90 grādiem.

Koka vai plastikāta

Dzīvojamajās telpās parasti iesakām izvēlēties lakotus koka jumta logus, sanitārajos mezglos - plastikāta logus, jo šajās telpās ir lielāks mitruma līmenis. Protams, plastikāta logus var izmantot arī dzīvojamajās telpās.
Iespējams iegādāties arī koka logus, kas pārklāti ar baltu poliuretānu, – arī šie logi izmantojami telpās ar paaugstinātu mitrumu, piemēram, virtuvēs, kur mitrums tomēr ir mazāks nekā sanitārajos mezglos.
! Atkarībā no loga kalpošanas apstākļiem, koka logiem lakojumu nepieciešams atjaunot ik pēc 2–5 gadiem.

Atvēršanas virziens

Svarīgi ņemt vērā loga atvēršanas virzienu. Tradicionāli jumta logi atverami, pagriežot ap asi, kas ir loga centrā. Loga vērtnes apakšējā mala ceļas uz augšu, savukārt augšējā laižas iekšā telpā. Vērtni iespējams apgriezt par 180 grādiem, lai varētu ērti nomazgāt loga ārējo stiklu.
Ir logi ar kombinētu atvēršanu. Tos visbiežāk ver ar eņģēm, kas iestiprinātas loga augšdaļā, taču ir iespēja pārslēgt uz vidējām eņģēm, lai varētu logu apgriezt un nomazgāt.
Pirmais variants tiek izmantots, ja logs jāiebūvē augstāk. Apakšmala var būt 1,2 vai 1,5 metrus no grīdas vai vēl augstāk. Logs kalpos tikai gaismas ievadīšanai telpā un izvēdināšanai. Savukārt logus ar kombinēto atvēršanu izmanto, lai būtu pārredzama apkārtne. Šādu logu ierīko tā, lai apakšmala būtu 1,2 metrus augstu no grīdas. Vērtni paceļot uz augšu, iespējams pieiet klāt pie atvērta loga. Pirmajam logu variantam vērtne traucēs pieiet un palūkoties, piemēram, uz pagalmu.

Svarīgi jumta konstrukcijas izmēri

Uzmanība jāpievērš arī stikla paketei, kas iebūvēta logā. Parasti izvēlas jumta logus ar divkameru stikla paketēm, jo šādiem logiem ir labāka siltumnoturība.

Der zināt!

To, cik logs silts, nosaka loga Uw vērtība jeb loga siltuma caurlaidības koeficients. Loga siltuma caurlaidības koeficientu veido loga rāmja, stikla paketes un stikla paketes starplikas īpašības un to kombinācijas. Saskaņā ar Eiropas Savienības vadlīnijām (spēkā no 2021. gada), jaunbūvēs ieteicams izmantot jumta logus, kuru Uw ir 1,1 W/m²K vai zemāka.

Tāpat jāsaprot, kāda izmēra logu jumtā iespējams iebūvēt, – jāzina attālums starp jumta spārēm. Tieši starp tām logs tiek iebūvēts. Ražotājs norāda loga kārbas ārējos izmērus. Savukārt attālumam starp spārēm jābūt 2–4 cm lielākam par kārbas platumu. Šis attālums nepieciešams, lai varētu ievietot siltumizolāciju. Piemēram, ja attālums starp spārēm ir 60 cm, derēs logs ar 55 cm kārbas platumu. Ja loga kārbas platums ir 78 cm (ļoti iecienīts izmērs), attālumam starp spārēm jābūt 80–82 centimetri.
Izvēloties loga augstumu, svarīgi zināt citus jumta konstrukciju parametrus, piemēram, kur atrodas jumta krēsls, kādā augstumā sākas griesti. Ja paredzēts platāks logs, nekā to pieļauj attālums starp spārēm, nepieciešamas izmaiņas jumta konstrukcijā. Protams, to iespējams izdarīt, tikai – par cik sadārdzināsies ierīkošana?
Jumta logus var iebūvēt arī pa blokiem, piemēram, divus vai vairākus blakus, vairākās rindās, starp blakusesošiem logiem pa vidu atstājot spāres.
! Aprēķināts, ka uz katriem 10 m² telpas grīdas seguma nepieciešams 1 m² jumta loga stiklojuma. Tādējādi telpā tiks optimāli nodrošināta dienasgaisma. Protams, jāņem vērā arī finansiālās iespējas.

Pielāgo jumta segumam

Jāzina arī, kāds ir jumta segums, lai izraudzītos pareizo jumta loga pieslēgumu, kas ļauj logu hermētiski savienot ar jumta segumu. Ražotāji piedāvā pieslēgumus praktiski visiem jumta segumiem: metāla dakstiņu profiliem, citiem metāla segumiem, dažādu formu māla un betona dakstiņiem, bitumena šindeļiem, azbesta cementa viļņotajām jumta loksnēm un citiem.
Pieejami arī montāžas piederumu komplekti, kuros iekļauta nepieciešamā siltumizolācija, jumta membrānas hidroizolācija, kas nepieļaus siltumizolācijas samirkšanu. Tas īpaši svarīgi metāla jumta gadījumā, zem kura veidojas kondensāts. Šo sistēmu var izveidot arī jumiķis pats, taču gatavais komplekts ievērojami atvieglo darbu. Ir arī montāžas komplekti loga kārbas savienošanai ar iekšējo apdari.

Logi regulāri jākopj

Ekspluatācijas laikā jāpievērš uzmanība logu kopšanai. To mazgāšana no abām pusēm ir tikai viens no regulārajiem darbiem. Reizi gadā vajadzētu eņģes ieziest ar plastisku ziežvielu, savukārt logu blīvgumijas ieziest ar silikona smērvielu, lai tās nezaudētu elastību un nesamazinātos kalpošanas ilgums. Derēs arī līdzekļi, kas paredzēti automašīnu durvju blīvgumiju apstrādei.
Pavasaros un rudeņos logus vajag atvērt un ap tiem notīrīt gružus, kas sakrājušies logu un jumta savienojuma vietā. Tādējādi nekas nekavēs ūdens noteci.

Ja loga mehānisms kāda iemesla dēļ bojāts, nefunkcionē kā paredzēts, vislabāk lūgt pieredzējuša meistara palīdzību. Jāatceras, ka jumta logu apkope jāveic regulāri. Var gadīties, ka pēc 10 gadu ekspluatācijas, ja tie nav virināti un apkoptas eņģes, logus vispār nav iespējams atvērt.